ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > Hayat ve Eğlence Forumları > FG Haber Bülteni > Türkiye'den Haberler


Son dakika haberi: KYK borç yapılandırma nasıl ve ne zaman yapılacak?


 
NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 832 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.

 
Seçenekler Stil
Alt 24.Ekim.2020, 02:32   #1
DurumuÇevrimdışı
Super Moderator
Peri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 133
Üyelik tarihi: 24.Ekim.2020
Şehir: 06 Ankara
Mesaj Sayısı: 101
Konu Sayısı: 69
Beğendikleri: 10
Alınan Beğeni: 18
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: Bulutlarda

Post Son dakika haberi: KYK borç yapılandırma nasıl ve ne zaman yapılacak?

KYK vergi borç yapılandırma Meclis'ten geçti

KYK borç yapılandırma son dakika gelişmeler ile takip ediliyor. KYK, SGK ve pek çok vergi borcunun içerisinde yer aldığı vergi yapılandırma paketi, AK Parti tarafından komisyona sunuldu. 18 aylık taksite bölünecek olan borçlar, 2021 yılının başında ilk taksitin ödenmesiyle birlikte başlayacak. Vergi borcu olan vatandaşlar, KYK borç yapılandırma işlemlerinin detaylarına yoğunlaştı. Son dakika haberine göre, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Peki, KYK borç yapılandırma nasıl yapılacak? İşte, KYK ve SGK borcu yapılandırma işlemiyle ilgili ayrıntılar.


Vergi yapılandırma süreci ile öğrenim kredisi, SGK gecikme cezaları, Gümrük vergisi faizleri ve gecikme zammı, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları yeniden değerlendirilerek 18 eşit taksite bölünecek. Vergi yapılandırması toplam 500 milyar liralık bir borcu kapsayacak. İlk ödeme ise şubat ayında gerçekleşecek. KYK ve diğer borç yapılandırma süreçleri kapsamında taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılacak. Diğer yandan Meclis'te kabul edilen vergi borcu yapılandırılması maddesine göre, borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim sağlanıyor. İşte, vergi yapılandırma süreci hakkında detaylı bilgiler


AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş "Çok geniş bir yapılandırma teklifini komisyona vermiş olduk. Yapılandırılan borçlarda ilk ödeme Şubat 2021'de yapılacak. 18 ay taksit halinde yapılandırma gerçekleştirilecek" dedi.

Açıklamalar şu şekilde;


"İlk taksit içinde borçlar ödenirse YÜFE'den çıkan gecikme zammının yüzde 90'ını silinmiş olacak. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları da yine yapılandırma kapsamına alınan diğer borç alanları. Gümrük vergisi, faizleri ve gecikme zamları idari para cezaları da yapılandırma kapsamında. Maksimum 18 eşit taksit var bunda da. Aynı şekilde sosyal güvenlik primleri gecikme cezaları da yapılandırma kapsamında. Yine yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz. Çok geniş bir yapılandırma teklifi komisyona vermiş olacağız. Yapılandırma ve vergi barışı var. Yapılandırmada çok farklı kurumlar var, yaklaşık 500 milyar TL gibi bir rakam burada telafuz edebiliriz."


YAPILANDIRMA KİMLERİ KAPSIYOR?

Kurumlar Vergisi, Gelir, SGK borçları, gecikme cezaları, nüfus ve karayolları, öğrenim kredi borçları, ecrimisiller, hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, emlak çevre, temizlik ilanı ve atık su ile ilgili olan cezalar ve bununla ilgili zam ve faizler yapılandırma kapsamında olacak. Bunun dışında taşınmaz kültür varlıkları cezaları, TOBB Barolar Birliği aidat ödemeleri de yapılandırma kapsamında yer alacak.


VERGİ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL VE NE ZAMAN YAPILACAK?

Vergi yapılandırması için yıl sonuna kadar müracaat mümkün olacak. 18 taksitte yapılacak olan ödemeler, 2 ayda bir gerçekleşecek.

PEŞİN ÖDEME DURUMUNDA BORÇ YAPILANDIRMA FAİZİ SİLİNECEK

İlk taksite kadar peşin ödeme yapılırsa ana para yanında faizler de silinecek. Burada silinecek faiz yüzde 90'ı bulacak.


TBMM'DE KABUL EDİLDİ

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ediyor.Kanun teklifine ihdas edilen maddeyle, vergi borçları yapılandırılarak, borçların18 taksitle ödenmesine imkan tanınıyor. Borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim sağlanıyor.

Teklif, vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları; trafik, seçim, nüfus para cezaları; Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen para cezaları; karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezalarını kapsıyor.

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da vergi yapılandırması kapsamında olacak.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılacak.

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihtenitibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksityapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Ocak 2021'de gerçekleştirilecek.

Sosyal güvenlik primleri idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları da yapılandırılabilecek.

Ayrıca il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırılabilecek.

TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de yapılandırmaya dahil olacak.

KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50'den fazlası bunlara ait şirketlerin taşınmazlar hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının il özel idareleri, belediye ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında yer alacak.


Bilinmedik bir hüzün var içimde, bir gariplik... Anladım ki, ya ben fazlayım bu şehirde ya da biri eksik. - Can Yücel
  Alıntı
 

Etiketler
borç, dakika, haberi:, nasıl, yapılacak?, yapılandırma, zaman

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Facebook Datanızı Nasıl Alıyor ve siz bunu Nasıl Silebilirsiniz? Owner Facebook 0 20.Temmuz.2020 00:28
Son dakika açıklaması: Sıcaklıklar 7 derece düşecek Owner Türkiye'den Haberler 5 07.Temmuz.2020 21:14
Nakdi Ücret Desteği Ödemeleri Ne zaman Yapılacak? Aytac Türkiye'den Haberler 0 08.Haziran.2020 14:09
Hamilelik belirtileri ne zaman, kaçıncı haftada başlar? Hamile olduğumu nasıl anlarım Amookie Hamilelik 0 19.Mayıs.2020 19:54