ForumGez.Com

 

irc


Geri Git   ForumGez.Com > FG Kültür & Sanat Forumları > Genel Kültür - Sanat Forumu > Türk Tarihi


Türk Irkı Kökeni ve Özellikleri


Kullanıcı Etiket Listesi

 
 
Seçenekler Stil
Alt 02.Temmuz.2020, 16:47   #1
DurumuÇevrimdışı
Banned
Destina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 71
Üyelik tarihi: 01.Temmuz.2020
Şehir: 34 İstanbul
Mesaj Sayısı: 148
Konu Sayısı: 86
Beğendikleri: 31
Alınan Beğeni: 27
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Türk Irkı Kökeni ve Özellikleri

Türkiyede Irksal Antropoloji çalışmaları, Atatürkün direktifleri ile ve Türk Irkı üzerine araştırma ve tespitlerde bulunması amacıyla, 1925 yılında kurulan Türk Antropoloji Enstitüsü ve Türk Antropoloji Mecmuası çerçevesinde başlatılmış ve sürdürülmüştür.

Türk Antropologları, Cumhuriyetin ilk yıllarından (1925) Atatürkün ölümüne, hatta 1945e kadar Anadoluda yaşayan Türkleri incelemişler ve Türk Ulusunun Irksal bir profilini çıkarmışlardır.

Bu amaçla, Mustafa K. Atatürkün direktif ve desteği ile Atatürkün manevi kızı olan Prof. Dr. Afet İnan önderliğinde, Türk milletinin ırksal yapısının tespiti amacıyla 1937 yılında büyük bir araştırma yapılmıştır.

Bu araştırma daha sonra "Türk Irkının Vatanı Anadolu (64.000 Kişi Üzerinde İnceleme) adıyla yayınlanmıştır.

Buna göre Türkler, Beyaz Alpin Irktandırlar. Alpin Irk ise Beyaz Irkı oluşturan dört büyük Irk grubundan biridir.

Türk kafatası brasikefal, burun yapısı ise leptorrhine (dar-düz)dir. Gözler ise diğer Güney Avrupa Halklarında olduğu gibi badem şeklindedir.

Türkler genellikle açık renk gözlü bir ırktır. Türkler arasında kahverengi ve ela göz rengi oldukça yaygındır. Türklerin % 20si ise mavi veya yeşil gözlüdür.

Türk vatandaşlarının % 70i beyaz ya da buğday tenlidir. % 14ü sarışın ise de çoğunluk kumral veya açık kumraldır. Kalan nüfusun çoğu ise hafif esmerdir (buğday ten rengine yakın).Özet olarak Türkler, sarışın-kumral ve açık tenli bir Irktır.

Ancak bugün yapılan araştırmalara göre Türkiyedeki sarışınların oranı % 20ye çıkmıştır. Şüphesiz bunda 1945lerden sonra da Türkiyeye gelmeye devam eden Balkan Türklerinin katkısı büyüktür.

Zira Balkanlarda ki Hıristiyan halkla karışmayan bu insanlar Türk ırkının en saf temsilcileridir.

"Uzun boylu, uzun beyaz simalı, düz veya kemerli ince burunlu, muntazam dudaklı, çok kere mavi gözlü ve göz kapakları çekik değil, badem gözlü bir ırk"

Dr. Reşit Galip, Türk Irk ve Medeniyet Tarihine Umumi Bir Bakış-I. Türk Tarih Kongresi. Konferanslar ve Müzakere zabıtları (Ankara, 1933)

Bugüne kadar yapılan antropolojik incelemeler Türklerin "Beyaz Irk"tan olduğunu göstermiştir. Türkler Beyaz Irkın (Ari Irka denir) 4 büyük kolundan biri olan Alpin Irkına aittir.

Türk ulusunun temeli Andronova kültürüdür. Bu kurganda bulunan iskeletler üzerinde yapılan incelemeler, bu kültürün Beyaz Irktan insanlar tarafından oluşturulduğunu ortaya koymuştur.

Eski Çinde, Çinin kuzeyinde yerleşmiş bulunan topluluklar Çinliler tarafından Ti-li boyları olarak adlandırılırlardı ve Sarıbaşların torunlarıydılar. Ti-liler sarışın ve mavi gözlü bir halktı -ki bunlar Türklerin atalarıdır. Sarışın ve mavi gözlü Hun savaşçılarından bahseden çok sayıda Çin şiiri mevcuttur.

Çinliler M.Ö 10. yy. da bu kavimleri yaşadıkları bölgelere göre üç kısma ayırdılar: Kırmızı Tiler, Ak Tiler ve Yeşil Tiler (o dönemde eski Türkler ve Çinliler yönleri renklere göre ayırırlardı).

Bunlardan Ak Tilerin torunları, daha sonra Eftalitler olarak da bilinen Ak Hun devletinin kurucularıdır.

Daha sonraları ise bazı Çin kaynaklarında, Türklerle birlikte Moğol tipi de göze çarpmaya başlar. Ancak bunun sebebi Türklerin Moğollara benzemesi değil, Moğol kabilelerinin Türkler tarafında işgal edilmesi ve dolayısıyla Moğolların Türk devlet ve ordu teşkilatlarında yer almaya başlamasıdır.

Türk-Çin savaşlarını anlatan eski bir Türk şiirinde şu sözler yer almaktadır:

"Kan sürülü kıvrık, sarkmış, kalın sarı saçlarına, Alnındaki rüzgarlık bağı kuş kanadı gibi izler bırakmış kaşlarına, Büyük bedeni ağır geldi çam döşemeyle çekmek için, Göz kapakları kapanır oldu mavi gözlerini açamayacak kadar"

Eski, Arap, İran ve Bizans kaynaklarında da Türkleri, beyaz tenli ve badem gözlü olarak tasvir edilmiştir.

Atatürkün söyleminde ırk, hem fiziki özelliklere hem de ulusal karakter fikrine karşılık gelmektedir.

CHP Yönetim Kurulu üyesi ve partinin ideologlarından Mahmut Esat Bozkurt, Kemalist ulusçuluğun, kültürelleşmiş ırkçılığı benimsediğini söyler. Yani Atatürk milliyetçiliğinde ırk söylemi, ırkı hem fiziksel özellikler kümesi, hem de ortak bir dil ve kültürü paylaşan halkların bir niteliği olarak gören ikili bir mahiyete sahiptir.

Eski Başbakanlardan Şükrü Saracoğlu ise Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde şöyle diyordu:

Bizim için Türklük, bir kan meselesi olduğu kadar, bir vicdan ve kültür meselesidir.

Yani Atatürk milliyetçiliğinde Irk ve Kültür bir milletin temeldir. Sadece Irk birliği veya sadece kültür birliği, tek başına millet olmak için yeterli değildir. Her ikisinin de olması lazımdır.

Türk milletinin devlet ve medeniyet kurmadaki yüksek yeteneği, Türk Irkının üstünlüğünün açık delilleridir.

  Alıntı
 

Etiketler
irkı, kökeni, türk, özellikleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Kişiliği Ve özellikleri Ozge Mustafa KEMAL ATATÜRK 0 23.Mayıs.2020 01:14
Ay burcu balık olanların özellikleri Amookie Balık 0 20.Mayıs.2020 17:39
İkizler burcu kadınının özellikleri Amookie İkizler 0 20.Mayıs.2020 17:37
Yay burcunun özellikleri Amookie Yay 0 20.Mayıs.2020 17:37
Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir? Owner Atasözleri ve Deyimler 0 19.Mayıs.2020 20:08