ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > Erkekler ve Kadınların Dünyası > Kadınca Forum > Saç - Makyaj Bakımı


Kıvırcık Saçı Uzatmak İçin Tüyolar


 
NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1218 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.

 
Seçenekler Stil
Alt 23.Mayıs.2020, 19:59   #1
DurumuÇevrimdışı
Amookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 2
Üyelik tarihi: 18.Mayıs.2020
Şehir: 34 İstanbul
Mesaj Sayısı: 860
Konu Sayısı: 548
Beğendikleri: 52
Alınan Beğeni: 93
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Kıvırcık Saçı Uzatmak İçin Tüyolar

Kıvırcık saçlar, düz veya dalgalı saçlardan farklı bir bakım ve ilgi gerektirir. Kıvırcık saçları uzatmak da, düz saçları uzatmaktan çok daha meşakkatli bir iştir. Zira kıvırcık saç doğal yapısı nedeniyle kurumaya, kırılmaya ve kopmaya meyillidir. Bununla birlikte, kıvırcık saç uzatma teknikleri doğru uygulandığında ve doğru bakım yapıldığında, Rapunzel’i kıskandıracak kadar uzun ve dolgun buklelere sahip olmak sanıldığı kadar zor değildir.

Peki kıvırcık saç nasıl uzatılır? Kıvırcık saç uzatma teknikleri nelerdir? Kıvırcık saçları uzatmanın püf noktaları nelerdir?

Kıvırcık Saç Daha Mı Yavaş Uzar?

Kıvırcık saçların daha yavaş uzadığına dair yaygın bir kanaat vardır. Fakat bunun nedeni kıvırcık saçların daha yavaş uzaması veya buklelerin kıvrılıp toplanarak uzamayı görünmez kılması değil, çoğunlukla yanlış bakımdan kaynaklı kopmalardır.

Kıvırcık ile düz saçlar arasındaki en temel fark, kıvırcık saçın doğal yapısı gereği kuru olmasıdır. Kıvırcık saçta, kafa derisinin doğal yağları buklelerin dönemeçlerine takılır; düz saçlardaki gibi aşağı doğru yayılarak saç tellerini besleyemez. Bu nedenle kıvırcık saçlar genellikle kurudur. Kuru saç telleri ise çok daha kolay yıpranır, uçları kırılır ve kopar. Nemsiz kalan kıvırcık saçlar işte bu nedenle aslında kökten uzamalarına rağmen sanki hiç uzamıyormuş gibi görünebilir.

Kıvırcık Saç Uzatmanın Püf Noktası
Uzatma kararı alan kıvırcıkların altın kuralı, saçlarını her zaman nemli tutmak olmalı. Eğer saçlarınızın boy ve uçları kuruysa, köklerine istediğiniz kadar yağ sürüp bakım yapın, yine de saçlarınız uçlardan kopacak ve sonsuza kadar uzamayacakmış gibi bir algıya oluşacaktır.

Dolayısıyla, kıvırcık saçı uzatmak için iki aşamalı bir bakım gerekiyor: Saçı daha hızlı uzatmak için kökleri beslerken, saç tellerinin kırılıp kopmasını engellemek için de onları sürekli nemli tutmak ve korumak. Kıvırcık saçları bu iki aşamayı da gözeterek uzatmak için tüyolar şöyle:

Saçları Uzatmak için Kestirmek Şart Mı?
Kıvırcık saçlarını uzatmaya karar veren herkesin en baştaki ikilemi ve hatta bazılarımızın kâbusu aynı: Önce uçlarından aldırmak zorundayım? Bu sorunun yanıtı, kişiden kişiye değişir. Eğer uzatmaya karar verdiğiniz saçlarınızın uçları aşırı yıpranmış durumdaysa, ne yazık ki uzatma sürecinin başında kuaföre uğramak zorundasınız. Uçları kırık, hasarlı saçlara ölü gözüyle bakın; ne yapsanız uzamayacaklarını kabullenin ve onlardan kurtulun.

Fakat uzatma sağlıklı saçlarla başladıktan sonra öyle her 4-6 haftada bir kestirmek zorunda da değilsiniz. Bu noktada tek yapmanız gereken, saçlarınızın uçlarını nemli ve sağlıklı tutarak uzamalarını izlemek olacak!

Kıvırcık Saça Hangi Şampuan Kullanılmalı?
Saçlarınızı uzatma kararı aldıysanız, kullandığınız şampuanın kıvırcık saçlara uygun bir ürün olması özellikle önemli. Bu tür şampuanlar saçların nem ve yağ dengesini düzenleyerek kurumayı engeller. Kıvırcık saçlı kişiler sadece saç uzatma sürecinde değil, her zaman nemlendirici özellikli şampuan kullanmalıdır.
Sülfat içeren şampuanlar kıvırcık saçların uzun vadede kurumasına yol açar.
Temiz içerikli şampuanlar kıvırcık saçlarda nemi koruyarak hem uzamayı destekler hem de uzun vadede saçı dolgunlaştırır.
Çok Daha Az Şampuan Kullanın
Kıvırcık saçlıların yaptığı en yaygın hata, her yıkamada bol miktarda şampuan kullanmaktır. Asi bukleleri zaptetmek adına çok fazla şekillendirici ürün uygulayan kıvırcık saç sahipleri, şampuanı da bol keseden kullanmaları gerektiğini düşünür. Ancak şampuan, kafa derisinin sağladığı ve saçların uzamasını destekleyen doğal yağların akıp gitmesine sebep olur. Bu nedenle, kıvırcık saçlarını uzatmaya karar veren kişiler şampuan kullanımını azaltmalıdır.
Saçı her yıkamada iki kere şampuanlamak düz saçlarda belki sorun çıkarmayabilir ama kıvırcık saçlılar için durum farklı. İki kere şampuanlamak gıcır gıcır, tertemiz bir saç hissi verse de, aslında kuruyan ve kopmaya yatkın kıvırcık saçlar anlamına gelir. Sağlıklı kıvırcık saçlar için bir kere şampuanlama yapın.
Co-wash (saç kremi ile yıkama / conditioning only wash) yöntemini denediniz mi? Kıvırcık saçları şampuanın olumsuz etkilerinden muaf tutarak canlandıran ve nemlendiren bu yönteme özel ürünler, kısa sürede uzamayı da destekler.
Eğer saçlarınızı çok sık yıkamanız gerekiyorsa, aralarda kuru şampuan kullanabilirsiniz.
Her Yıkamada Mutlaka Krem Kullanın
Kıvırcık saçları uzatabilmenin altın kuralı, uçların kuruyup kopmasını engellemektir. Dolayısıyla üşenmeyin, saçlarınızın uçlarını her banyoda iyi bir saç kremi ile nemlendirin. Kremi bol miktarda kullanmaktan çekinmeyin.
Haftada bir kez derin nemlendirici özellikli bir maske uygulayın. Bu maskenin illa ki pahalı bir ürün olması gerekmiyor; yumurta, zeytinyağı ve bal içerikli ev yapımı bir karışım da aynı işlevi görecektir.
Banyodan sonra saçlarınızın özellikle uç kısımlarını Hindistan cevizi veya badem yağı gibi nemlendirici yağlarla besleyin. Bu yağlar, nemi saç teline hapsederek kuruma eğilimi ile savaşır.
Isıya ve Düzleştiriciye Veda Edin
Aşırı ısı, saçın protein yapısını değiştirerek güçsüzleşmesine ve kırılmaya meyilli hale gelmesine yol açar. Kıvırcık saçlı kişilerin, özellikle uzatma döneminde düzleştiricilerden kesinlikle uzak durması gerekir. Isı ile aranıza mesafe koyduğunuzda, saçlarınızın çok daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz.
Isıdan uzak durma gerekliliğine ne yazık ki saç kurutma makinesi de dahil. Saçlarınızın kendi kendine kurumasını bekleyecek kadar vaktiniz yoksa veya hava soğuksa, ısıdan koruyucu ürünler kullanmalısınız. Bu ürünlere rağmen, saç kurutma makinesini en sıcak ayarda çalıştırmaktan her zaman kaçının.
Saç Dostu Havlular Kullanın
Kıvırcık saçlarını uzatmak isteyenler, kurulama aşamasında da dikkatli olmalı. Saçlarınızı yıkadıktan sonra fazla suyu klasik havlularla ovuşturarak almaya son verin. Bu tür bir sürtünme etkisi saç tellerinin hasar görmesine ve kopmasına yol açacaktır. Saçlarınızın fazla suyunu önce ellerinizle, sonra mikrofiber havluyla nazikçe alın. Ardından, saçlarınızı yine mikrofiber bir havluya veya pamuklu bir tişörte sarın. Kıvırcık saçları bu şekilde kurutmak hem hasar görmelerini engelleyecek hem de nemi hapsedecektir.

Tararken Dikkat!
Kıvırcıkların neredeyse çocukluktan başlayan bir diğer kâbusu da tarama sürecidir. Oysa bu konudaki kurallar çok net. Kıvırcık saçlarını uzatmaya karar verenlerin de bu kurallara uyması özellikle önemli:

İnce dişli bir tarağı hiçbir zaman saçlarınıza değdirmeyin.
Kırılma ve kopmayı en aza indirmek için saçlarınızı ıslakken ve hatta kremliyken, kalın dişli bir tarakla tarayın.
Tarama işlemi için sadece parmaklarınızı kullanabilirsiniz.
Saçlarınızı taramaya uçlardan başlayın, uçlar açıldıkça yukarı doğru ilerleyin. Hiçbir zaman yukarıdan aşağı inmeyin.
Uyurken Saçlarınızı Koruyun
Kurumaya yatkın kıvırcık saçların korunması gereken bir diğer zaman dilimi de uyku. Saçlarınızın pamuklu yastık kılıflarına sürtünerek zedelenmesini, sabah uyandığınızda buklelerin birbirine girmesini engellemek için saten yastık kılıfları kullanın. Uyurken bone takmak veya saçlarınızı gevşek bir şekilde örmek de nemi hapsedecek ve hasar görme ihtimalini azaltacaktır.

Kıvırcık Saç Nasıl Toplanmalı?
Kıvırcık saçların kopma ve kırılma riskinden uzak tutulması, bazı saç stillerinden kaçınılmasını da zorunlu kılıyor. Çok sıkı at kuyrukları, gergin topuzlar veya alengirli örgüler bu açıdan riskli. Ayrıca saçlarınızı karıştırıp koparmayacak tokalar seçmeli, metal veya plastik tokalardan uzak durmalısınız. Saçların takılıp elektriklenebileceği kumaşlardan giysiler giydiğinizde de, gevşek at kuyruğu veya topuz modellerini tercih edin.

Kökleri Masaj ve Yağ ile Besleyin
Saçların kökten beslenerek uzadığını unutmayın. Kafa derisine günde sadece beş dakika masaj yapmak bile kan dolaşımını artırıp saç köklerini besleyecektir.

Saçlarınız sarkacak şekilde baş aşağı uzanın ve her gece en az beş dakika parmaklarınızla masaj yapın.
Kafa masajı sırasında Hint, argan yağı, badem, çörek otu, biberiye veya avokado yağı gibi saçları besleyip hızlı uzamalarına uygun ortam yaratan yağları kullanabilirsiniz. Kıvırcık saçlar, bu yağları özellikle sever.
Doğru Beslenin
Saçlarınız, tıpkı cildiniz gibi ne kadar sağlıklı olduğunuzu yansıtır. Hızlı uzayan saçlar için dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Saç uzatmak isteyenler diyetlerinde, protein, demir, selenyum, magnezyum, omega-3 yağ asitleri, B grubu vitaminler ve E vitamini ile bol suya mutlaka yer vermeli.

Stresten Uzak Durun
21’inci yüzyılda her sağlık sorununun altından çıkan stres faktörü saçları da olumsuz etkiler. Stres altındaki kişilerin saçları güçsüzleşir, çok daha kolay kırılır. Uzun ve sağlıklı saçlar için uykunuzu almayı ihmal etmeyin; stresten uzak durmaya çalışın. Çok yorulduğunuz veya stres altında kaldığınız günler saç diplerine masaj yapın.


  Alıntı
 

Etiketler
için, kıvırcık, saçı, tüyolar, uzatmak

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı