ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > Genel Sağlık Forumları > Sağlıklı Hayat Forumları > Kulak & Burun & Boğaz

 
NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1287 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.

 
Seçenekler Stil
Alt 24.Mayıs.2020, 00:47   #1
DurumuÇevrimdışı
Ozge
Administrator
Ozge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 6
Üyelik tarihi: 19.Mayıs.2020
Şehir:
Mesaj Sayısı: 448
Konu Sayısı: 114
Beğendikleri: 0
Alınan Beğeni: 28
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Kulakta Ses Yankılanması

Kulakta ses yankılanması, dış dünyadan ses gelmediği durumda kulakta duyulan uğultu, yankı, gürültü gibi sesler çınlama olarak tanımlanır. Kulakta ses yankılanması aslında bir hastalık değil, işitme sisteminin bir sorunudur. Bu iştahsızlık, karın ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı, işitme kaybı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sorun kulak burun boğaz polikliniklerine gelen hastalarda en fazla görülen yakınmadır. Bu şekilde kulakta ses yankılanması olması hastadaki hayati riski olan bir hastalığın belirtisi olmasa bile, psikolojik bir sorunun belirtisi olabilir ve aynı zamanda kişinin ve ailesinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Kafanın içinden gelen seslerin bir yansıması olarak hissedilen bu sorun, tıpta tinnitus olarak adlandırılmıştır. Bu şekilde ince ya da kalın sesler duyulabilir. Devamlı halde duyulursa dikkat bozukluğuna, uykusuzluğa, halsizliğe neden olabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekir.

Kulakta ses yankılanması başkası tarafından duyulur mu?

Kulakta olan sesleri, çınlamayı sadece kişinin kendi duyar. Çok nadir olarak bazı sesleri, dinleyen bir kişi bunu duyabilir. Bu tarz ses yankılanması objektif tinnitus olarak adlandırılır. Bunlar genellikle kas kasılması ya da damar anormalliği nedeniyle oluşur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Kulakta ses yankılanmasının nedeni nedir?

Kişinin sadece kendisinin duyduğu seslerde yani sübjektif tinnitus değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen kulak kiri gibi önemsiz nedenlerden dolayı, bazen de kulak zarında biriken sıvı, enfeksiyon, orta kulakta olan kemiklerde eklem yerlerindeki sertleşme gibi çok önemli nedenlerden kaynaklanabilir. Aynı zamanda baş ve boyun damarlarındaki genişleme, denge ve işitme üzerinde etkili olan sinirdeki tümör kulakta ses yankılanması yapabilir. Bu işitme kaybına da neden olabilir. Bazı sakinleştirici ilaçların kullanılması, alerjenler, antibiyotik ilaçlar, bazı romatizmal ilaçlar, aspirin kulaktaki çınlamanın nedeni olabilir. Bu yüzden kulakta oluşan ses yankılamasının gerçek nedeni belirlenmelidir.

Bu sorun genellikle işitme sinirlerindeki sadece mikroskop altında görülebilecek uçlardaki hasardan kaynaklanır. Kişide sini uçları sağlıklı olduğu sürece, işitme duyusunda sorun yaşanmaz. Yaşın ilerlemesi de kulaktaki çınlamanın nedenlerinden biridir. Etraftan duyulan yüksek seslerde kulakta ses duyulmaya başlar. Bu müziğin yüksek sesle dinlenmesinden kaynaklanabilir.

Kulakta ses yankılanması nasıl tedavi edilir?

Bu sorunun özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak kulaktaki çınlamaya neden olan etken belirlendiğinde, buna uygun tedavi yapılabilir. Bunun için hastalara röntgen çekilir ve denge testleri uygulanır. Bazen ilaçlarla ses yankılanması kontrol altına alınır. Eğer buna neden olan bir etken belirlenemezse, bazı önlemler alınarak, kulakta ses yankılanmasından korunmaya çalışılır.

- Müzik yüksek sesle dinlenmemeli
- Kan basıncı kontrol altında tutulmalı
- Dolaşım sistemini koruma amacıyla, tuz alımı kısıtlanmalı
- Sinir sistemini uyaracak kahve, kola ve sigara içme alışkanlıklarından uzaklaşılmalı
- Kan akımının düzenlenmesi için egzersizler yapılmalı
- Aşırı yorgunluktan kaçınılmalı, mutlak gün içinde dinlenme zamanları ayarlanmalıdır
- Sesten endişe edilmesine gerek yoktur. Çünkü ses insanı sağır etmez, fakat sesin maskelenmesi işe yarayabilir.
- Stres yaratacak olan her türlü gerginliklerden uzak kalınmalıdır.

Kulakta ses yankılanmasında maskelenme nedir?

Kulaklardaki bu sorun kişileri daha çok çevrenin sessiz olduğu zamanlarda etkiler. Kulakta ses yankılandığında, buna eşlik edecek bir saat tıklaması bile kişinin rahatsızlığını arttırır. Bu nedenle uzmanlar hastalara hafif sesle müzik dinlemeleri tavsiye eder. Bu şekilde statik bir ses hastaların rahatlamasında etkili olur. Bu bazen kişiyi rahatlatacak özellikleri olan elektronik cihazlarla da sağlanabilir. Bu maskeleme kulaktaki işitme cihazının içine takılan bi elektronik cihaz sayesinde yapılır. Hastayı huzursuz etmeden çalışan cihaz, kulaktaki sesi umursamamasına destek olur.

  Alıntı
 

Etiketler
kulakta, yankılanması

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı