ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > FG Kültür & Sanat Forumları > İslam ve Din Bölümü > Dua Defteri


Dua Adabı


Etiketlenen üyelerin listesi

Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Ozge

 
 
Seçenekler Stil
Alt 22.Mayıs.2020, 01:25   #1
DurumuÇevrimdışı
Administrator
Ozge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 6
Üyelik tarihi: 19.Mayıs.2020
Şehir:
Mesaj Sayısı: 448
Konu Sayısı: 114
Beğendikleri: 0
Alınan Beğeni: 28
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Dua Adabı

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyete göre Hazret-i Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmuşlardır ki:"Sakın sizden biriniz duâ ederken "Yâ Rabb dilersen bana merhamet eyle" demesin. İstediğini sağlamca ve kat'ıyyetle istesin. Çünkü Allah'ı şu veya bu işe zorlayabilecek hiçbir kudret yoktur." (1)Yine Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-'dan rivâyet edildiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmuşlardır ki:"Sizden herhangi biriniz" duâ ettim de kabul olunmadı" diyerek acele etmedikçe duâsı kabul olunur." (2)Duâ eden duâsında ısrar etmeli devam etmelidir. Her halde er veya geç müstecâb olur.Bir de dünyâda müstecâb olmasa bile kul bunu yine kendi lehine bilip Allah'dan ümidini kesmemelidir. Duâ büyük bir ibâdet olduğu için âhırette de bir ecir ve sevâbı olur.Duânın âdabı pek çokdur. Bu cümleden olarak:1- Evvelâ abdestli bulunmak

2- Bir namazdan sonra yapılmak

3- Tevbe ve istiğfârını ve kemâl-i ihlâsını arzeylemek

4- Kıbleye yönelmek

5- Duâdan evvel Allah'a çokça hamd ü senâ etmek

6- Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hazretleri'ne çokça salât ve selâm eylemek

7- Duânın nihâyetini âmin ile bitirmek

8- Duâda yalnız kendisini düşünmeyip bütün sâlihleri ve bütün mü'minleri duâya müşterek kılmak

9- Bir hâcetini isterken ellerini semâya kaldırıp avuçlarını açarak duâ etmek

10- Kıtlık; umumî sıkıntı ve felâketlerin def'i için ise ellerinin dışını semâya çevirerek duâ etmek ve Allah'a sığınmak11- Celb-i menfaat için yapılan duâların nihâyetinde ellerinin avuçlarını yüzüne mesh eylemek def'-i mazarrat için yapılan duâlarda mesh edilmez.

12- Duânın asıl anahtarı ise helâl lokma yemektir.Ebû Musa el-Eş'arî -radıyallahu anh-dan rivâyete göre Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hazretleri Hayber gazâsı'na giderken maiyyetinde bulunan ashab-ı kiram bir vâdiye vardıkta yüksek sesle tekbîr ve tehlîl ederek bağıra bağıra zikrullah etmeğe başladılar. Resûlullah -sallallahu teâlâ aleyhi ve sellem- Hazretleri:"-Kendinize rıfk u merhamet ediniz. Zîra siz ne sağıra ne de gâibe duâ ediyorsunuz. Ancak her şeyi hakkıyle işiten ve size sizden yakîn olan Allah'a duâ ediyorsunuz. Ve Allahü Teâlâ Hazretleri siz nerede olursanız berâberinizdedir" buyurdu.Yani; öyle kendinize bu derece bağırmakla zahmet vermenize hâcet yoktur. Cenâb-ı Hakk'a nisbetle hafî ve cehrî yapılan zikir müsâvidir.Ebû Mûsâ diyor ki: O esnâda ben Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretlerinin hayvanının arkasında Zât-ı risâletpenâhîleriyle birlikte beraberdim.Ve lisânımla

diyordum.

[/b]

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-Hazretleri bana hitâben:- Ey Abdullah bin Kays' buyurdu. Ben de icâbetle:

- Lebbeyk yâ Resûllallah dedim. Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri bana hitâben:

- Ben sana cennet-i a'lânın hazînelerinden bir hazîneye delâlet edeyim mi? buyurunca ben hemen:

- Babam ve anam sana fedâ olsun yâ resûlallah! Evet irşâd ediniz dedim.

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri:

"Ma'sıyetten sakınmak ve tâat ve ibâdetlerde kuvvet ve kudret ancak Allah Teâlâ Hazretlerinin tevfık-i Rab-bâniyyesi ve irâde-i Sübhâniyyesiyledir." (3)

buyurdu.Yâni cümle âlemin müdebbir-i hakîkisi ve mutasarrıfı demektir.Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz'e ve ehl-i Beyt'ine salât ve selâm da duânın en mühim âdabındandır.

[/b]

Hadîs-i şerifte:

"Yapılan bir duâda makam-ı icâbete vâsıl olamaz."(4) buyurulmuştur.Duâ eden kimse günahkâr ve mücrim olduğunu ikrar ile tevbe ve istiğfar edip haram lokmadan ictinâb etmelidir. Bu sûretle yapılacak hayır duâların kabûlü hakkında şübhe etmemelidir.Şunu da ilâve edelim ki:

Nâsın bâzısı her ne kadar Cenâbı-Hakk'ın kazâ ve kaderine rızâ gösterip sükût eylemeyi duâya tercîh etmişlerse de demişlerdir.Husûsiyle duâ izhâr-ı ihtiyâç Cenâb-ı Hakk'a ilticâ olduğundan müstakıllen bir ibâdet makamına kaaim olacağından şu halde lisânen duâ eylemek ve kalben tazarruda bulunmak gerekmektedir.

[/b]

(1) Buhârî 21.

(2)Tirmizî 12.

(3) Buhârî 38.

(4) Buhârî 38.

Owner bunu beğendin
  Alıntı
 

Etiketler
adabı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı