ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > Hayat ve Eğlence Forumları > Bitki Dünyası

Bitki Dünyası Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Sedir Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları

Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


 
NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 953 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.

 
Seçenekler Stil
Alt 23.Mayıs.2020, 19:49   #1
DurumuÇevrimdışı
Amookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 2
Üyelik tarihi: 18.Mayıs.2020
Şehir: 34 İstanbul
Mesaj Sayısı: 860
Konu Sayısı: 548
Beğendikleri: 52
Alınan Beğeni: 93
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Sedir Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları

Tek bir ağacın yağının hem sağlık hem güzellik için sayısız faydası olduğuna kim inanır? Sedir ağacı yağı şaşırtıcı biçimde, cilt sorunlarından saç dökülmesine, enfeksiyondan strese, eklem ağrılarından konsantrasyona uzanan geniş bir alanda birçok faydaya sahip. İşte, sedir ağacı yağının faydaları ve kullanım alanları...Egzamayı İyileştirir
Cilt kuruluğu, kızarıklık, kaşıntı, kabarcık ve çatlaklara yol açan egzama zannedildiğinden yaygın bir sorun. Sedir ağacı yağı ise antienflamatuar özelliği ile egzamanın yol açtığı iltihabı ve kuruluğu hafifletir. Üstelik sadece vücudunuzda değil, saç derinizde de aynı rahatlatıcı etkiyi sağlar.

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağını vücut losyonuna veya duş jeline karıştırabilirsiniz.
Zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla sedir ağacı yağı ekleyip, kaşınan bölgeye masaj yapabilirsiniz.
Saç derisindeki kaşıntılara karşı şampuan veya saç kremine sedir ağacı yağı karıştırabilirsiniz.
Saç Dökülmesini Azaltır
Sedir ağacı yağı saç foliküllerini uyarır ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Bu sayede saç dökülmesini yavaşlatırken, yeni saç çıkmasına ve güçsüzleşen saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olabilir.

Bilimsel araştırmalara göre sedir ağacı yağı, kekik, biberiye ve lavanta yağları ile karıştırılıp yedi ay boyunca saç derisine uygulandığında, her 100 kişiden 44’ünde saç dökülmesini azaltır. (Kaynak: ncbi)

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağını saç dökülmesine karşı şampuan veya saç kremine karıştırın.
Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla sedir ağacı yağı damlatıp saç derinize masaj yapın. Masajdan sonra durulama için 30 dakika bekleyin.
Beş damla sedir ağacı yağını aynı miktarlarda kekik, biberiye ve lavanta yağları ve sekiz çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Saç derinize masaj yapıp en az yarım saat bekleyin.
Kuru Saç Derisine Son
Sedir ağacı yağının en yaygın kullanım alanlarından biri, kuru ve pullanan saç derisinin tedavisidir. Kan dolaşımını artıran sedir ağacı yağı, saç derisini uyararak iyileşmeyi hızlandırır ve kaşıntıyı azaltır. Saç derisi zamanla doğru oranda yağ salgılamaya başlar ve kuruluk sorunu kaybolur.

Nasıl Kullanılır?

Sekiz damla sedir ağacı yağı ile yeterli miktarda Hindistan cevizi yağını karıştırıp saç derinize beş dakika masaj yapın. En iyi sonuçları almak için durulamadan önce en az 30 dakika bekleyin.
Şampuan veya saç kreminize düzenli olarak sedir ağacı yağı karıştırın.
Yaraları İyileştirir
Sedir ağacı yağı, güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Cilt sağlığını olumsuz etkileyebilecek zararlı mikroorganizmaların gelişmesini ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Bu sayede cilt yüzeyindeki küçük yaraları ve hasarları iyileştirebilir.

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp kesiklere veya çiziklere sürebilirsiniz.
Üçer damla sedir ağacı ve lavanta yağını, iki damla çay ağacı yağı ve dört çay kaşığı taşıyıcı yağı ile karıştırıp yaraların üzerine sürebilirsiniz.
Akneyi İyileştirir
Sedir ağacı yağı antiseptik özelliği ile gözeneklerin tıkanmasını engeller, toksik maddelerin yüzde birikmesini önler. Sedir ağacı yağı, doğal yöntemleri benimseyen dermatologların da akneye karşı sık kullandığı bir maddedir.

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı ile yüz temizleme serumu hazırlayabilirsiniz. Üçer damla sedir ağacı ve lavanta yağını, iki damla çay ağacı yağını ve dört çay kaşığı jojoba yağını karıştırın. Yüzünüzü gece yatmadan önce bu serumla temizleyin.
Sedir ağacı yağını akne tedavisinde kullanmak için yüz losyonunuza veya yüz temizleme ürününe karıştırabilirsiniz.
Mantara İyi Gelir
Sedir ağacı yağı, antibakteriyel özelliği sayesinde mantar enfeksiyonlarına da iyi gelir. Özellikle ayak ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Üçer damla sedir ağacı, çay ağacı ve lavanta yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp ilgili bölgeye masaj yapın.

Artrit Ağrılarını Azaltır
Sedir ağacı yağı, antienflamatuar özelliği ile artrit ağrılarının en doğal tedavi araçlarından biri kabul edilir. Bu yağı vücuda dışarıdan uygulayarak enflamasyonu azaltabilirsiniz. Eklem ve kaslar için kullanılan birçok kremin içinde de sedir ağacı yağı bulunur.

Sekiz damla sedir ağacı yağını tercih ettiğiniz bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp ağrıyan bölgeleri ovun.
Küveti doldurun, beş ila 10 damla sedir ağacı damlatıp rahatlayın.
Üçer damla sedir ağacı, nane ve biberiye yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp ağrıyan bölgelere masaj yapın.
Kokusundan Faydalanın
Sedir ağacı yağı aynı zamanda odunumsu kokusuyla da popülerdir. Parfümlere ve oda kokularına ferahlatıcı bir his kazandırır.

Deodorantlara damlatacağınız birkaç damla sedir ağacı yağı hem bedeninizi rahatlatır, hem de hoş bir koku verir.
Evinizde kullandığınız oda kokusuna birkaç damla sedir ağacı yağı damlatarak daha ferah bir koku elde edebilirsiniz.
Bir sprey şişesinde su ile birkaç damla sedir ağacı yağını karıştırıp çöp kutusunun kokusunu değiştirebilirsiniz.
Stresi Azaltır
Aromaterapide en çok kullanılan yağlardan biri olan sedir ağacı yağı, hem zihin hem beden üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. İçeriğindeki cedrol maddesi sayesinde kronik stresi ve anksiyeteyi azaltır.

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağı ile stres azaltmak için doğrudan şişeyi koklayabilirsiniz.
Stres azaltıcı bir masaj yağı için üçer damla sedir ağacı, biberiye yağı ve lavanta yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın, vücudunuza masaj yapın.
Bulunduğunuz ortama sakinleştirici bir koku vermek için ikişer damla sedir ağacı yağı, bergamot yağı, lavanta yağı ve biberiye yağını karıştırıp şişeyi kapağı açık şekilde odada tutun.
Uykusuzluğa Son
Sedir ağacı yağı, uykusuzlukla savaşabilen doğal sakinleştirici özelliklere sahiptir. İçeriğindeki cedrol maddesi beynin daha fazla serotonin hormonu salgılamasını sağlar. Serotonin ise uyku hormonu melatonine dönüşerek sakin bir uykuyu beraberinde getirir.

Nasıl Kullanılır?

Uykusuzluk sorunu çeken kişiler yatmadan bir süre önce sedir ağacı yağını koklayabilir.
Sedir ağacı yağının kokusunu tüm gece almak için yastık kılıfına damlatabilirsiniz.
Yatak odanızda sedir ağacı yağı da içeren bir oda kokusu kullanabilirsiniz.
Uyumadan önce vücudunuza ve topuklarınıza sedir ağacı yağı, lavanta yağı ve bir taşıyıcı yağı eşit oranlarda karıştırdığınız bir harmanla masaj yapabilirsiniz.
Doğal İdrar Söktürücü
Sedir ağacı yağının aktif bileşenleri olan cedrol, beta-cedrene ve thujopsene maddeleri doğal idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu sayede vücudunuzda toplanan fazla sudan ve enfeksiyonlara yol açan toksinlerden kurtulabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Hiçbir zaman içilmemesi gereken sedir ağacı yağı, idrar söktürücü özelliğini de masajla gösterir. Dörder damla sedir ağacı yağı ve limon yağı ile dört çay kaşığı taşıyıcı yağı karıştırıp günde birkaç kez karın bölgesine masaj yapın.

Çocuklarda Konsantrasyonu Artırır
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi konmuş çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, sedir ağacı yağının odaklanma sorununa iyi geldiğini ve öğrenme kapasitesini artırdığını ortaya koydu. Araştırmada, 30 gün boyunca sedir ağacı yağı koklayan çocukların beyinsel faaliyetlerinde ilerleme kaydedildi.

Öksürüğe İyi Gelir
Antispazmodik (spazm çözücü) özelliği ile sedir ağacı yağı öksürük nöbetlerini hafifletir. Akciğerlerden balgam atılmasına yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Gece öksürük nöbetlerine karşı yatmadan önce sedir ağacı yağı koklayın.
Üç damla sedir ağacı yağı ve üç damla okaliptus yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp göğüs ve boğazınıza bir dakika boyunca masaj yapın.
Aynı karışımı taşıyıcı yağ olmadan yatak odanızda oda kokusu olarak kullanın.
Doğal Böcek Kovucu
Sedir ağacı yağı, özellikle sivrisinek, karınca, kene ve pire olmak üzere zararlı böcekleri uzaklaştırır. Bu özelliğini, birçok böcek kovucunun da içinde bulunan cedrol maddesinden alır.

Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağını suya damlatıp vücudunuza sürdüğünüzde doğal bir böcek kovucu losyon elde etmiş olursunuz.

Yağı böceklere karşı evinizde koku olarak kullanabilirsiniz.Sulandırılmış sedir ağacı yağını mobilyalarınıza ve kapı girişlerine sürebilir, yer silerken kullanabilirsiniz.

Giysi dolabınızda sürekli sedir ağacı yağı kokusu tutarsanız, güve sorunundan kurtulursunuz. Kızıl sedir ağacının yağı güvelere karşı özellikle etkilidir.

Sedir Ağacı Yağının Yan Etkileri
Sedir ağacı yağı sadece dışarıdan uygulanmalıdır. Bazı doğal yağlar yemeklere karıştırılabilir veya küçük miktarlarda içilebilir. Fakat sedir ağacı bunlardan biri değildir. Sedir ağacı yağı yanlışlıkla içildiğinde, kusma, mide bulantısı ve susuzluğun yanı sıra sindirim sisteminde ciddi hasarlara yol açabilir.
Gebelik sırasında sedir ağacı yağı kullanımından kaçınılmalıdır.
Sedir ağacı yağının yüksek oranlarda kullanımı ciltte tahrişe yol açabilir. Bu yağı her zaman bir başka taşıyıcı yağ veya su ile karıştırın. Göz ve diğer hassas bölgelerle temastan kaçının.
Sedir ağacı yağını çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.


  Alıntı
Alt 22.Ekim.2020, 15:46   #2
DurumuÇevrimdışı
Üye
olenekadar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 111
Üyelik tarihi: 14.Eylül.2020
Şehir: 06 Ankara
Mesaj Sayısı: 32
Konu Sayısı: 0
Beğendikleri: 3
Alınan Beğeni: 0
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

  Alıntı
 

Etiketler
ağacı, faydaları, kullanımı, sedir, yağı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ölmez Çiçek Yağı Kullanımı ve Faydaları Amookie Bitki Dünyası 1 22.Ekim.2020 15:46
Wuyi Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir? Amookie İçecek ve Kokteyler 0 23.Mayıs.2020 19:22
Ayvanın Cilde Faydaları ve Ayva Maskesi Tarifleri Amookie Vücut - Cilt Bakımı 1 23.Mayıs.2020 16:34
Kakao Yağı Tedavisi Amookie Saç - Makyaj Bakımı 0 21.Mayıs.2020 05:09