ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > Hayat ve Eğlence Forumları > Bitki Dünyası

Bitki Dünyası Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Gölge Alanda Yetişen Bitkiler

Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


 
NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1135 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.

 
Seçenekler Stil
Alt 22.Mayıs.2020, 14:58   #1
DurumuÇevrimdışı
Amookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 2
Üyelik tarihi: 18.Mayıs.2020
Şehir: 34 İstanbul
Mesaj Sayısı: 860
Konu Sayısı: 548
Beğendikleri: 52
Alınan Beğeni: 93
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Gölge Alanda Yetişen Bitkiler

Birçok bahçede güneş seven bitkilerin gelişmeyeceği gölgeli alanlar vardır. İyi haber şu ki, gölgeli bir pozisyonu tolere edebilen veya hatta tercih edebilecek birçok bitki çeşitleri de bulunmaktadır. En önemli şey, sahip olunan gölgenin türünü anlamaktır çünkü gölgenin de çeşitli türler vardır. Açık gölge, günün tamamı veya çoğu için hafif gölge anlamına gelir; kısmi gölge, bitkilerin bir gün güneş altında olduğu anlamına gelir; benekli gölge, güneş havai yeşilliklerden süzülürken oluşan lekeli bir gölgedir. Ayrıca, gölgeli alandaki toprak nemli veya kuru olabilir. Tüm bu faktörler nasıl bir bitki yetiştirilmesini belirlemeye yarar.
Gölge alan için bitki seçerken, çok fazla koyu yeşil gölgeli bir alanı kasvetli görünmesini sağlayabileceğini unutulmamalıdır. Bunun yerine, bitkilerin olduğu alanın arka planı yapısı ve dokusu için kullanın, pastel renkleri kullanarak canlandırılabilir. Beyaz, krem, soluk sarı, leylak, açık leylak rengi ve soluk pembe renkler en iyi görünen renklerdir. Krem, sarı ve beyaz sıçramaları için alacalı bitkiler eklenebilir. Bu yazıda gölge alanlara ekmek için seçilebilecek bitkiler bulunmaktadır.

Kokuşmuş İris (Iris foetidissima)
Kokuşmuş iris tam gölgede, özellikle ağaçların altında büyür. Mimari yaprak dökmeyen yeşilliklere ve donuk mor-yeşil çiçeklere sahiptir, ancak sonbaharda büyük tohum tohumlarının kışın iyi kalan turuncu-kırmızı tohum sıralarını ortaya çıkarmak için açıldığı zaman kendi haline gelir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik, yayılma ölçüleri 75cm x 45cm’dir.

Zerena (Robbiae)
Gölge bitkileri arasında olan spurge, Euphorbia amygdaloides familyasına aittir ve en çok sevilen türlerinden biri Robbiae’dir. İlkbaharın sonlarından itibaren koyu yeşil yaprakların üzerinde kireç yeşili çiçekler taşır. Kuru gölge için mükemmeldir, ağaçların ve ormanlık sınırların altında iyi çalışır. Alan ayrılmadığında kendi haline bırakıldığında sürekli genişleyebilir bir bitkidir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri; 70 cm x 1 m’dir.

Kardelen (Galanthus nivalis)
Kardelen, bilimsel ismiyle Glanthus nivalis, kış sonunda genellikle donmuş zeminden çıkarak yetişir ve haftalarca açar. Tam gölgede, özellikle ağır, nemli topraklarda gelişir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri,15 cm x 8 cm’dir.

Kar Çiçeği (Eranthis Hyemalis)
Kar çiçeği kümeler halinde büyür, Ocak ve Şubat aylarında parlak sarıçiçek aça bir bitkidir. Nemli gölgede gelişirler, bu nedenle nemli, gölgeli bir sınırda veya ormanlık bahçede büyümek için mükemmeldirler. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri, 10cm x 5 cm’dir.

Çan Çiçeği (Bellflower)
Çoğu gölgede gelişen birçok çan çiçeği çeşidi vardır. Çan çiçekleri yazdan sonbahara kadar kalp şeklinde yeşil yaprakların üstünde mor-mavi çan şeklindeki çiçeklerin güzel kümelerini taşır. Bir sınırın arkasına doğru büyümek için mükemmeldir ve geleneksel veya yazlık bahçe dikim planlarında iyi çalışır. Tüm çan çiçekleri arılar ve diğer tozlaştırıcılar için adet mıknatıstır, hepsini kendine çeker. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri, 80 cm x 60 cm’dir.

Yüksükotu (Digitalis Purpurea)
Yerli yüksükotu Digitalis purpurea, benekli veya kısmi gölgede büyüyen bir ormanlık bitkidir. Farklı renklerde çiçek açan ve farklı şekilli çiçeklere sahip birçok çeşidi ve rengi vardır. Çoğu kısmi gölgede gelişir, ancak bazıları daha fazla güneş gerektirir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri, 1,5 m x 45 cm’dir.

Hasekiküpesi (Aquilegia)
Aquilegias, kısmi gölgede büyümek için mükemmel, şapka şeklindeki çiçeklerle büyüleyici, eski moda bir yazlık bahçe bitkisidir. Aquilegia flabellata balmumu gri-yeşil yaprakların üzerinde mavi sarkık çiçekler açar. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri, 30 cm x 15 cm’dir.

Ağlayan Kalpler Çiçeği( Lamprocapnos Spectabilis)
Ağlayan kalp, Lamprocapnos spectabilis, kemerli çiçek sapları ilkbaharın başından yaz aylarına kadar beyaz uçlu pembe-kırmızı, kalp şeklinde çiçekler açar. Hafif, nemli gölgede iyi yetişir ve çalılar arasındaki kümelerde iyi yetişir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri, 60 cm x 45 cm’dir.

Ciğer Otu (Pulmonaria)
Ciğer otu yani Pulmonaria, adını akciğerlere benzemesi gereken benekli yapraklarından almıştır. Farklı çeşitler, çiçek açtıktan sonra taze büyüme yaparken ilkbaharın ortasında, en iyi görünen farklı yaprak şekilleri üretir. Özellikle gölgeli sınırlar için mükemmel toprak örtüsü bitkileri yaparlar. Huni şeklindeki çiçekler mavi, mor, pembe, mor, kırmızı ve beyaz tonlarında bulunur. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 50 cm x 50 cm’dir.

Göğce Gözü (Siberian Bugloss)
Siberian bugloss gölgeli bahçeler için mükemmel bir bitkidir. Orta yeşil, kalp şeklinde yeşillik ve uzun saplarda oluşan çiçeklenme gibi çiçeklerle, yol kenarlarında sınır oluşturmak ve özellikle ormanlık sınırlarda diğer gölgeye toleranslı bitkilerle karıştırmak için harikadır. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 45 cm x 45 cm’dir.

Yılanyastığı (Arum Maculatum)
Çok yıllık orman bitkisi olan Arum maculatum yani yılan yastığı topraktan nemi emen ağaçların ve çalıların altında büyümek için mükemmeldir. Sıradışı bahar çiçekleri, ardından koyu kırmızı meyvelerin yoğun kümeleri vardır. Sınırlarda diğer gölgeye toleranslı bitkilerle karıştırmak için harikadır. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 45 cm x 45 cm’dir.

Turna Gagası (Crane’s-bill)
Birçoğu gölgede gelişen birçok tip vinç sardunyası vardır. Gölgeli cranesbill, özellikle gölgeye toleranslıdır ve hızlı bir şekilde sarı merkezlere sahip küçük, baş sallayan, mor çiçeklerin ortaya çıktığı bir çiçektir. İlkbaharın orta dönemlerinden yaz başlarına kadar sürerler. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 90 cm x 50 cm’dir.

Noel Gülü (Helleborus)
Yazlık bahçede kış adıyla anılan hellebores kuru gölgede gelişir ve beyaz, pembe, yeşil, leylak rengi veya dumanlı mor çiçekler ile büyük daire şeklinde çiçek kümeleri taşır. Helleborus Garden Red türü tek kırmızı çiçekler taşımaktadır. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 30 cm x 30 cm’dir.

Astrantia (Masterwort)
Astrantia, ağaçların altındaki gölgede veya nemli bir sınırda büyümek için mükemmel uzun ömürlüdür. Nemli toprakları tercih ederler, ancak bitkiler malçlandığı sürece daha kuru koşulları tolere ederler. Astrantia binbaşı ‘Gill Richardson’ büyük, kiraz kırmızısı çiçekleri ile muhteşem bir çeşittir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 90 cm x 25 cm’dir.

Orman Sarmaşığı (Hedera Helix)
İngilizce sarmaşık, Hedera helix, gölge seven tırmanıcı bir bitkidir. Gölgeli duvarları örtmek için kullanılabilir ve alçak bir duvara tırmanmak veya yayılmak için eğitilebilir. Herdem yeşil olan sarmaşık, pergola direklerini örtmek veya yabanasması altında yapraklı bir zemin oluşturmak ve güllere tırmanmak için mükemmeldir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 10m x 10m’dir.

Sıklamen-Deli Menevşe (Cyclamen Coum)
Sıklamen, Cyclamen coum, kıştan erken ilkbahara kadar beyaz, pembe ve kırmızı tonlarında narin gümüş kaplı koyu yeşil yaprakları ve zarif çiçek açan oldukça dayanıklı, çok yıllık bir bitkidir. Kısmi gölgede, küçük çalılar ve ağaçların tabanında büyümek ve çimde doğallaşmak için mükemmeldir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) verdi. . Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 8 cm x 10 cm

Süleyman’ın Mührü, (Polygonatum x Hybridum)
Süleymanın mührü Polygonatum x hybridum, ilkbahardan yaz başlarına kadar oval yaprakları ve sarkan, yeşil uçlu, beyaz çan şeklindeki çiçekler açan bir bitkidir. Zarif kemerli sapları taşıyan eski bir yazlık bahçe bitkisidir. Kısmen gölgeli bir sınır veya ormanlık dikim alanı büyümek için mükemmeldir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 1,25 mx 30 cm’dir.

Himalaya Mavi Gelinciği (Meconopsis Baileyi)
Himalaya mavi gelinciği Meconopsis baileyi, geç ilkbahardan yaz başlarına kadar parlak sarı merkezleri ile muhteşem, kase şeklinde mavi çiçekler açar. Toplu olarak yetiştirildiğinde dramatik bir ifade verir ve nemli, kısmen gölgeli bir yerde asit toprağa nötr olarak yetiştirildiğinde en iyi sonucu verir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğu ona prestijli Garden Merit Ödülü’nü (AGM) vermiştir. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 1,2 mx 45 cm’dir.

Mercan Çanları (Heuchera)
Heucheras, hafif gölgede büyümek için mükemmel, çekici, höyük oluşturan bitkilerdir. Bir dizi alışılmadık renk ve formda gelen birçok heuchera çeşidi vardır. Bazıları kuru topraklara toleranslıdır, bazıları ise daha sönümlü habitatları tercih eder. Bitkinin yükseklik ve yayılma ölçüleri 50 cm x 40 cm’dir.


  Alıntı
Alt 22.Ekim.2020, 15:46   #2
DurumuÇevrimdışı
Üye
olenekadar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 111
Üyelik tarihi: 14.Eylül.2020
Şehir: 06 Ankara
Mesaj Sayısı: 32
Konu Sayısı: 0
Beğendikleri: 3
Alınan Beğeni: 0
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

  Alıntı
 

Etiketler
alanda, bitkiler, gölge, yetişen

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bitkiler Ne Kadar Sağlığımıza İyi Gelse de Amookie Bitki Dünyası 0 21.Mayıs.2020 16:52