ForumGez.Com

irc


Geri Git   ForumGez.Com > Hayat ve Eğlence Forumları > Bitki Dünyası

Bitki Dünyası Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Sürdürülebilirliği ve Korunması

Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz.


 
NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1066 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.

 
Seçenekler Stil
Alt 22.Mayıs.2020, 14:57   #1
DurumuÇevrimdışı
Amookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 2
Üyelik tarihi: 18.Mayıs.2020
Şehir: 34 İstanbul
Mesaj Sayısı: 860
Konu Sayısı: 548
Beğendikleri: 52
Alınan Beğeni: 93
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Sürdürülebilirliği ve Korunması

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Sürdürülebilirliği ve Korunması
Sürdürülebilirlik kavramı tıbbi bitkiler ve bunlardan üretilen ürünler içinde geçerli geçerli bir durumdur. Bu kavram tıbbi bitkilerde insan sağlığı ihtiyaçları için doğal çevrenin sağlığını ve çeşitliliğini destekleyecek şekilde doğal kaynaklar sağlamayı ve sistemdeki tüm insanların gelişmesini sağlayan işgücü ve ücret uygulamalarını içerir. Sürdürülebilir bir sistemde tüm yaşam desteklenir ve gelişmesine izin verilir.

Sürdürülebilirlik Kavramı ve Tıbbi Bitkiler
Bugünlerde sürdürülebilirlik kavramı hakkında artan derecede fikirler sunulmaktadır. Peki, sürdürebilirlik ne demektir? Sürdürülebilir bir sistemde tüm parçalar veya üyeler gelişir. Bu, şifalı bitkiler için geçerli olduğundan, bitkilerin kullanıcılarının iyi, uygulanabilir ilaçlar aldığı, bu bitkilerin kullanımı veya ticareti sırasında doğal ortamın iyileştirildiği ve korunduğu ve bitkilerle çalışan kişilerin gelişebileceği anlamına gelir.
Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nde (CBD) yer almaktadır. 1992 yılında oluşturulan bu antlaşma, çeşitli ülkelerden gelen biyolojik kaynakları kullanmanın bir sonucu olarak çevre kaynaklarını koruma ve yerel halkla faydalarını paylaşma konusunda kılavuz ilkeler getirmektedir.
Biyolojik Çeşitlilik Üzerine yapılan kongrede (MİA) göre geleneksel bitki olarak biyolojik bir kaynaktan bir ürün geliştirmek durumunda, yapılacak uygulamaları, çevre ve bu bitkinin doğal yaşam koruyan programlara girme zorunluluğu vardır. Ve geleneksel bilgisi ve uzmanlığı böyle bir ürünü mümkün kılan tüm yerli halka fayda sağlamak için eşit yükümlülük söz konusu olmaktadır. CBD, 168 hükümet tarafından imzalanmış, ancak ABD geçerli değildir ve çığır açan bir antlaşmadır. Sözleşme biyolojik çeşitliliğin bitkiler, hayvanlar, mikro organizmalar ve ekosistemlerinden daha fazlası olduğunu kabul edilmektedir. İnsanlar ve gıda güvenliği, ilaçlar, temiz hava ve su, barınak ve yaşamak için temiz ve sağlıklı bir çevre ihtiyacıyla ilgilidir.
Pek çok uzman en geniş refah ve sürdürülebilirlik tanımlarına uyan birçok proje üzerine çalışmaktadır. Özellikle, bu botaniklerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesinin ve daha sonra işlenmesinin çevreye zarar vermeyecek şekilde yapılmasını sağlamak için elinden gelen tüm makul araçları kullanmak anlamına gelir. Ayrıca kullanılan çeşitli türlerin teminidir. Ayrıca, CBD’ye uyum, bu tesislerle çalışan yerli halk için adil ücret programlarını teşvik etmek ve satışlarla bu kişilerle elde edilen kazançları paylaşmak anlamına gelir. Bu şekilde gelecekte sürdürülebilir şekilde üretilen tıbbi bitki ürünlerinde büyük bir artış görüleceği umut edilmektedir.
Kârlı ürünler satmak ve yine de adil ücretleri uygulamak, çevre kaynaklarını korumak, yerli halkla faydalarını paylaşmak tamamen mümkündür. Zaman geçtikçe, devam eden sürdürülebilirlik programının ayrıntıları ve programlarımın faaliyetleri geleneksel halka ve doğal çevreye nasıl fayda sağladığı hakkında daha fazla bilgi edinilecektir.

Sürdürülebilirliğin Üç Boyutu
Tıbbi bitkilerle ilgili sürdürülebilirliğin üç boyutu vardır:
1-) İnsan sağlığının geliştirilmesi
İlki insan sağlığını iyileştirmekle ilgilidir. Pek çok farmasötik ilaç toksiktir, ciddi yan etkilere neden olabilir ve ölümlere neden olabilir. Reçetesiz satılan ve reçeteli ilaçların doğru kullanımı nedeniyle her yıl 300.000 kadar Amerikalı ölmektedir. Dolayısıyla sürdürülebilirliğin ilk ve en kritik yönü, daha tehlikeli ilaçların yerine kullanılabilecek güvenli, etkili, doğal bitki ilaçları sağlamakla ilgilidir. Bitki ilaçları, dünya çapında insan sağlığının sürdürülmesine yardımcı olmak için kullanılır, çünkü faydalıdırlar. Bitkisel ilaçları kötüleştiren son derece iyi finanse edilen propagandaya rağmen, oldukça faydalı, büyük ölçüde güvenli ve giderek daha iyi incelenmektedirler.
2-) Çevresel etki
Sürdürülebilirliğin ikinci bir boyutu şifalı bitkilerin çevresel etkileri ile ilgilidir. Yabani türlerin hasat edilmesi ve türlerin yetiştirilmesi, doğal çevreyi bozmayacak ve aslında toprak verimliliğini ve diğer çevre sağlığı parametrelerini iyileştirebilecek şekilde gerçekleştirilebilir. Organik tarım uygulamaları, fiili organik faaliyetler ve uygun şekilde planlanan hasat yöntemleri doğal çevreyi çeşitli, sağlıklı ve başarılı tutabilir.
3-) Yerli halklar
Sürdürülebilirliğin ve tıbbi bitkilerin üçüncü bir boyutu, yerli halk ve geleneksel kültürlerle ilgilidir. Dünya genelinde kültürel, dilsel ve bilişsel çeşitliliği gün geçtikçe kaybedilmektedir, çünkü bu insanlar yerinden edilmiş, sömürülmüş, öldürülmüş veya genel insanlığa kendi istekleri doğrultusunda “asimile edilmiş”lerdir. Yerli ve geleneksel insanlara adil ücret ödendiğinde, onlara ekonomik güç sağlar. Bu, insanların gelenek ve kültürü korumalarına, miraslarıyla tutarlı etkinliklere katılarak kendilerini desteklemelerine ve madencilik, petrol, tarımsal ve diğer endüstriyel kuruluşlar üzerindeki tecavüz ve düşmanlık uygulamalarına karşı kendilerini daha iyi savunabilmelerine yardımcı olabilir. İnsani uygulamalar bu insanların gelişmesine yardımcı olabilir.

Tıbbi Bitkilerde Ticaret Etiği
Bir tıbbi bitki ürününün son kullanıcısı şikâyetlerinden kurtulsa dahi o bitkinin ticaretinde çevre zarar görürse ve tarlada çalışan kişiler yoksulluk içinde yaşarsa, bütünsel bir iyileşme olmaz. Gerçek şifa tüm sistemin geliştiği anlamına gelir. Etik ticaret, alandaki insanların yaşamlarını iyileştirecek şekilde ticarete katılmak anlamına gelir. Artan ücretler ve başarının faydalarında paylaşmayı içerir.
Dünyadaki insanların yarısı günde 2 dolardan az parayla yaşamlarını sürdürmektedirler. Bir milyardan fazla insan günde 1 dolardan az parayla yaşamaktadır. Bu insanların çoğu tarımda çalışarak, kendilerini korumak için kullandığı gıdaları, baharatları ve ilaçları büyütmeye ve sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu mantıklı ve adil değildir çünkü, tarlada en zor işi yapan kişiler yoksulluk içinde hayatlarını devam ettirmektedirler.
Bilinmelidir ki biri bir bitki veya baharat satın alıyorsa, o bitkiyi birileri tarafından ekildi, yetiştirildi hasat edildi ve satılacak hale getirmek için çalışmaktadır. Temiz otlar ve baharatlar sağlamak için yapılan iş miktarı çok fazladır. Tıbbi bitkileri yetiştirmek için tarlada çalışan kişilerin ücretlerini artırmaya yardımcı olmak bir süreçtir. Genellikle belirli bir tesisin piyasa fiyatını katları artırabilir ve bitmiş ürünlerin fiyatını neredeyse hiç etkilemez. Ancak bu, bir ailenin daha iyi yemek yiyeceği, kıyafet ve diğer ihtiyaçları karşılayabileceği anlamına gelebilir. CBD sahadaki kişiler ücretlerinin artırılmasına yardımcı olacak ve fakir halkı geliştirecek projeler üzerinde çalışılmaktadır. Ve bu konuda olumlu bir fark yaratmak için yapabilecek binlerce şey vardır.
Çevresel koruma
Dünya çapında düzinelerce ülkeye seyahat etmenin ve çalışmanın ana etkilerinden biri, dünyanın doğal ortamlarını doğrudan deneyimlemektir. İnsanlık ormanlardan çöllere, okyanuslardan prairilere, ormanlardan dağlara kadar, pek çok doğal çevreye hızlı ve artan bir oranda, kötü bir şekilde zarar vermekte veya tamamen yok etmektedir. Ormansızlaşma gün geçtikçe artmaktadır ve okyanuslar gittikçe kirlenmektedir. Karbon emisyonları istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Hemen hemen her bilinen çevresel izleme parametresi düşüş olduğunu göstermektedir.
Sadece doğal çevreye büyük ve kalıcı bir zarar vermekle kalınmıyor, aynı zamanda insan ırkının geleceğini de tehlikeye atılmaktadır. Dünyanın hızlı kentleşmesi, daha kirli, kirli şehirler, kırsal alanlarda yaşayan daha az insan ve insanlığı destekleyen doğal ortamlardan kopmak anlamına gelmektedir. Doğal alanlar gün geçtikçe geri dönülemez şekilde madencilik, petrol, otlatma gibi çıkarıcı endüstriler tarafından kuşatılmaktadır. Değerli kaynakları elde etme sürecinde, aynı endüstriler toprak, su ve havayı kirletir, tüm yaşam sınıflarında sayısız türü öldürür ve ortamları yaşam için uygun hale getirir. Bunun yanında yaygın olarak uygulanan gezegensel çevresel tahribatı önleme çabaları herhangi bir standart belirlenmeden yürütülen çalışmalar olarak bilinmektedir.
Kültürel koruma
Tüm dünyada geleneksel yaşamı benimsemiş insanlar yok olmaktadır. Zengin geleneklere sahip yerli kültürler, kereste şirketleri, madencilik operasyonları, petrol arama, arazi geliştiricileri ve doğal kaynakları çevreden çıkaran ve karşılığında atık bırakan binlerce kuruluş tarafından değiştirilen bir dünya yaratılmaktadır. Tüm kıtalarda yerli halk zorluklar yaşamış, evlerinden ve topluluklarından sürülerek haklarından mahrum bırakılmış ve sayıları azalmıştır.
Amazon’dan Çin’e, Kuzey Amerika’dan Güney Pasifik’e kadar dünya hızla değişmektedir. Bu değişikliğin bir kısmı faydalı ve iyidir., fakat bazıları geleneksel kültürler için felakettir. Dünya sahnesinde, kurumsal çıkarlar, ataları onlarca nesil boyunca aynı topraklarda yaşayan insanların çıkarlarının yerine geçmektedir. Bir zamanlar açık topraklar geliştikçe, ormanlar kesildikçe, tüm dünyadaki yerli yerler yangınlardan hastalıklara kadar akla gelebilecek her tür hakarete maruz kaldıkça, yerli halkın daha az yeri kalmaktadır.
Eğer yerli halk, iyi ticari değere sahip tıbbi bitkileri yetiştirebilir veya sürdürülebilir bir şekilde hasat edebilirse, başka amaçlarla arazinin yok edilmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Dünya nüfusu patlamaya devam ettikçe, ormanlardan resiflere kadar doğal ortamlara daha da odaklanılacaktır. Çünkü bu daha fazla insan daha fazla ihtiyaç demektir. Hayvan, sebze, mineral ve diğer kaynaklara daha fazla talep olması, tüm ekosistemlerin daha geniş bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Bu, daha fazla kültürel düşüş ve yer değiştirme anlamına gelir. Yerli halkın paylaşacak birçok yeteneği vardır ve gelişmeyi hak etmektedirler. Ancak nüfusun büyümesini engellemenin ve doğal çevrenin sömürülmesinde hüküm sürmenin yollarını bulamazsa, bu insanlar için yer kalmayacaktır.
Biyo-korsanlık
İnsanlar dünyayı dolaştıkça ve diğer insanların topraklarını istila ettikleri sürece, biyo korsanlık var olacaktır. Baskın bir kuvvet, tıbbi bitkilerden minerallere, vahşi yaşam ve hatta geleneksel bilgiye kadar, sadece baskın güce kazanç sağlayacak ve hiçbirinin çıkarlarına hizmet etmeyecek şekilde keşfeder, bir tür kaynağı kullanır veya başka şekilde ülke veya kaynağı kullanılan kişilere devreder. Tıbbi bitkiler dünyasında, birçok yerli ilaç yerli yerli halk tarafından kullanılmış ve daha sonra diğer kültürlerden insanlar tarafından keşfedilmiş ve ikincisinin karı için kullanılmıştır.
Biyo-korsanların yaygın bir aracı patenttir. Şu anda, bir tesis ve kullanımı hakkında yerel bilgi edinen ve daha sonra bu tesisi patent alan, yerli halkın hareketlerini etkili bir şekilde durduran birçok şirket vardır. Oysa paten t söz konusu ise bir bitkinin kullanımıyla ilgili bilginin türetildiği yerli halkın istisnasız olarak patentteki her türlü bilgi, malzeme ve faaliyete tam ve sınırsız erişime sahip olması gerekir. Bu şekilde çalışmayan şirketler, rahat bir şekilde bu istilacı tutumlarını sürdürememeleri için gereken yetkililer tarafından yapılması gerekir.

Sürdürülebilir Hasat Nedir?
1960 yılında dünya nüfusu 3 milyardı. Nüfusun patlaması her türlü doğal kaynak üzerinde yoğun bir baskı oluşturmaktadır. Bu, tıbbi ve diğer faydalı bitkiler için de geçerlidir. Sudan ahşaba, proteinli gıdalara kadar daha fazla insan her şeye ihtiyaç duymakta ve daha fazlasını talep etmektedirler. Bazı bitkiler, arzına zarar vermeden vahşi doğada hasat edilebilir. Fas’ın Atlas dağlarındaki biberiye buna iyi bir örnektir. Yıllık birkaç bin ton biberiye hasadı ile bile, tedarik karşılanabilir. Ve biberiye, bir kez kesildiğinde, daha da gürleşir. Buna karşılık, Hindistan’ın en popüler tıbbi bitkisi Ashwagandha’nın vahşi hasadı hiç sürdürülebilir değildir. Vahşi doğada azalan malzemeler xiulian gerektirir, ya da bu son derece değerli bitki yok edilir. Aslında, şu anda küresel olarak kullanılan 50.000 tıbbi bitkinin 10.000 kadarı vahşi doğada aşırı hasat nedeniyle tehlike altındadır.
Oysa çeşitli bitkiler için sürdürülebilir hasat programları oluşturmak gerekir. Eğer bir ürün ekilirse, tehlikeli agritoksinler kullanmadan sertifikalı organik veya fiili organik tarımın teşvik edilmesini sağlanmaktadır. Bir ürün vahşi doğada hasat edilirse, çevresel etkiyi azaltmak ve bu bitki türlerinin uzun vadeli yaşayabilmesini sağlamak için toplayıcılarla birlikte çalışılmalıdır. Sürdürülebilir tarım ve yabani hasat uygulamaları, bugün ve yarın değerli bitki ilaçlarının bulunmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.


  Alıntı
Alt 22.Ekim.2020, 15:46   #2
DurumuÇevrimdışı
Üye
olenekadar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 111
Üyelik tarihi: 14.Eylül.2020
Şehir: 06 Ankara
Mesaj Sayısı: 32
Konu Sayısı: 0
Beğendikleri: 3
Alınan Beğeni: 0
FG Ticaret Sayısı: (0)
FG Ticaret Yüzdesi: (%)
Ruh Halim: none

Standart

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

  Alıntı
 

Etiketler
aromatik, bitkilerin, korunması, sürdürülebilirliği, tıbbi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bazı bitkilerin et yediklerini, Amookie Bitki Dünyası 0 21.Mayıs.2020 16:52