ForumGez.Com

ForumGez.Com (https://www.forumgez.com/)
-   Bitki Dünyası (https://www.forumgez.com/bitki-dunyasi/)
-   -   Ateş Dikeni Hakkında Bilgi. (https://www.forumgez.com/bitki-dunyasi/306-ates-dikeni-hakkinda-bilgi.html)

Ozge 20.Mayıs.2020 00:54

Ateş Dikeni Hakkında Bilgi.
 
Ateş Dikeni

Ateşdikeni, gülgiller (Rosaceae) familyasının Pyracantha cinsinden, genellikle dikenli ve yaprak dökmeyen çalılara verilen ortak adıdır. Anayurdu Avrupa’nın güneydoğusu ve Asya’dır.
Ateşdikenleri gösterişli meyveleri nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir, ayrıca çit olarak da kullanılır. Kısa yaprak sapları üstünde küçük, oval yaprakları, küçük ve beyaz çiçeklerin oluşturduğu salkımları ve kış ortalarına değin dalında kalan, turuncu ile kırmızı arasında değişen renklerde meyveleri vardır.Avrupa’da yetişen ve boyu 4,5 m’ye ulaşabilen Pyracantha coccinea’nın süs bitkisi olarak değerlendirilen birçok çeşidi geliştirilmiştir.
Çin’de yetişen P. atalantioides ile P. fortuneana da hemen hemen aynı boydadır ve her ikisinin de kırmızı meyveleri salkımlar halinde öbeklenmiştir. Anayurdu Tayvan olan P. koidzumii’nin sık dalları, kırmızı mor sürgünleri ve turuncu-kırmızı renkli meyveleri vardır. Himalayalar’da yetişen P. crenulata, 6 m’ye ulaşan boyuyla küçük bir ağaçtır.


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright © 2021 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.3.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.